Neopjevani junak zvan lokalni SEO.
Lokalni SEO je često neshvaćen i zanemaren dio kada pričamo o online strategiji. Većina ljudi želi rezultate odmah, ne žele čekati nekoliko mjeseci kako bi vidjeli rezultate neke kampanje. Međutim to se sada promijenilo, jer u novom sučelju Google My Business, možete vidjeti i pratiti sve metrike. Ono što smo mi primijetili je da nakon što objavimo virtualnu šetnju, brojke rastu.
Prema Google-u, postavljanje opcije pregleda virtualne šetnje na Google My Business profil, povećava konverziju za 85%. Posjetitelji s vašeg profila mogu poslati upit za rezervaciju, kontaktirati vas telefonski ili pak otići na vašu web stranicu po više informacija.
Premda još uvijek nema jasne informacije od Google-a koja bi potvrdila da je to isključivo zbog objave virtualne šetnje. Postoji par vrlo logičnih i jakih razloga zašto je to zapravo tako. Prema Hubspot-u, MOZ-u, a i samom Google-u, utjecaj virtualne šetnje na SEO je većinom indirektan, ali svejedno bitan. U MOZ-ovom članku, koji govori o 8 kriterija koji najviše utječu na lokalni SEO, postoje dva kriterija s kojima virtualna šetnja snažno korelira, a riječ je o bihevioralnim i socijalnim signalima.
Bihevioralni signali, u prijevodu Google voli popularne.
Google konstantno analizira puno različitih faktora, kako bi vam što bolje prilagodio rezultate pretraživanja. Metrike kao što su CTR, mobilni klikovi, check in-ovi na različitim mjestima, pomažu Google algoritmu da vas bolje razumije. Pitate se kakve to veze ima s virtualnim šetnjama? Odgovor je jednostavan.
Počnimo samo s trendom kojeg možda niste niti svjesni. Znate li da 44% pretraga povezanih s tvrtkama dolazi iz aplikacija tipa Google Maps, a 41% tih pretraga završava tako da osoba koja je pretraživala posjeti tu tvrtku? To konkretno znači da skoro svaki drugi turist koji dođe u vaš grad i traži mjesto gdje može nešto pojesti ili popiti, to radi preko aplikacije tipa Google Maps.
Ukoliko koriste Google Maps za pretragu, vjerojatno će do vas doći putem Google My Business profila, a Google od 2017. godine uvodi opciju koja omogućuje korisnicima da direktno sa svojeg telefona uđu u vaš lokal. Riječ je naravno o opciji, pregleda virtualne šetnje vašeg prostora preko Google My Business profila. Pod uvjetom da je vaša virtualna šetnja napravljena kvalitetno, pomaže korisniku lakše donijeti odluku, a konverzije s vašeg Google My Business profila lete u nebo.
Prema Google-u, postavljanje opcije pregleda virtualne šetnje na Google My Business profil, povećava konverziju za 85%. Posjetitelji s vašeg profila mogu poslati upit za rezervaciju, kontaktirati vas telefonski ili pak otići na vašu web stranicu po više informacija.
Signali s društvenih mreža, u prijevodu Google prati što je popularno
Društvene mreže isto igraju određenu ulogu u cijeloj priči. Prije svega, Google algoritam gleda koliku interakciju imate sa svojim pratiteljima. Odnosno, koliko često objavljujete nov sadržaj i kako vaši pratitelji reagiraju na njega.
Problem nastaje ako nitko ne gleda, ne lajka i ne dijeli vaš sadržaj ili ako jednostavno niste aktivni na društvenim mrežama. Google-u će tada biti jako teško doći do vas, te će misliti da niste bitni, odnosno da ste nezanimljivi ljudima, jer imate nikakvu ili slabu interakciju na društvenim mrežama.
Ono što mi predlažemo svojim klijentima je da objavljuju kadrove iz virtualne šetnje na svojoj Facebook stranici. Takav sadržaj je uvijek zanimljiv jer omogućuje korisnicima da dožive to što radite i kako to radite, da bolje osjete atmosferu vašeg prostora.
U posljednjem članku pokazat ćemo vam koliko zapravo vrijedi takav sadržaj i koliko prometa donosi u usporedbi s plaćenim oglašavanjem, a prije toga pogledajte kako virtualna šetnja utječe na korisničko iskustvo.