
Činjenica: ljudi su iznimno vizualna bića. Pouka: obratite pažnju na kvalitetu fotografija na vašoj web stranici.
Kada se radi o pozadinskim fotografijama, ilustracijama, proizvodima ili fotkama vašeg tima, važno je da one budu kvalitetne. Fotke na web stranici i njihova (ne)kvaliteta su ono što može ili znatno poboljšati dojam i učinkovitost vašeg weba ili ga potpuno uništiti.
A bolji dojam znači više klijenata, i obrnuto.
5 besplatnih izvora fotografija

Na svu sreću, ne morate se puno mučiti kako biste svoj web uljepšali dobrim fotkama. Možete se slobodno okoristiti nekim od besplatnih izvora fotografija koje možete koristiti na vlastitom webu ili društvenim mrežama.
Na ovim stranicama možete pronaći privlačne i kvalitetne fotografije za točno nula kuna, ali budite spremni i na to da ih vjerojatno i drugi koriste.
Pexels – baza kvalitetnih stock fotografija i videa
Pixabay – uz besplatne fotografije sadrži i ilustracije i vektore
Unsplash – visokokvalitetne fotografije i veliki broj umjetničkih fotografija
Freepik – sadrži plaćenu i besplatnu verziju za fotografije, vektore i ilustracije
Burst – Shopify platforma s velikim brojem stock fotografija za komercijalnu upotrebu
5 plaćenih izvora fotografija

Ako ste ipak spremni posegnuti u džep kako biste dobili kvalitetne fotografije, možete zaviriti i u neki od plaćenih izvora.
Osim što uglavnom imaju puno veći i raznovrsniji izbor, često nude i planove pretplate. A to je odlično za sve koji trebaju kvalitetne fotografije na redovnoj bazi, a ne samo jednokratno.
Shutterstock – jedno mjesto koje ima sve što vam može zatrebati za novi web, društvene mreže ili video spot
Getty Images – ako i ne želite platiti njihove beskrajne fotografije, mogu vam poslužiti za inspiraciju
BigStock – isto kao i Shutterstock, nude različite veličine paketa po različitim cijenama
Depositphotos – s 219 milijuna različitih datoteka, sigurni smo da ćete naći ono što vam treba
Freepik – uz plaćenu verziju možete koristiti više fotografija, vektora ili ilustracija i ne morate navesti izvor korištenog elementa
Savjet plus: sad kad znate koje izvore možete pretraživati, važno je znati i kako ih pretražiti. U tražilicu upisujte što kraće fraze odnosno ključne riječi koje najbolje odgovaraju sadržaju kojeg tražite. Dakle, nećete upisati „man fixing roof while raining holding a hammer thinking about holiday“ nego jednostavno „handyman“ ili „roofer“. (Ne moramo naglasiti da trebate pretraživati na engleskom.)
BONUS – kako da sami napravite odlične fotke, i to mobitelom

U slučaju da ne želite ili ne možete koristiti stock fotografije, plaćene ili besplatne, nego morate imati vlastite, uvijek se možete obratiti profesionalnim fotografima. Dobit ćete kvalitetne fotografije koje će biti samo vaše što će sigurno podići dojam cijele web stranice, a i vas kao brenda.
Međutim, ako trebate napraviti vlastite fotografije, ali baš i niste u mogućnosti izdvojiti budžet za profesionalce, dobre fotografije možete napraviti i sami.
Kameru već imate i nosite je u džepu; vaš smartphone je pametniji nego što mislite i više nego sposoban raditi dobre fotke. Slijedite ovih nekoliko trikova i moći ćete napraviti dobre fotke za vlastitu upotrebu.
1. Najvažnije je osvjetljenje
Iako je kamera na vašem pametnom telefonu dobra, nije idealna i ne može se mjeriti s profesionalnim fotoaparatima.
Budući da kamere na mobitelima imaju male senzore, za dobru fotografiju je potrebno puuuno svjetla. A prirodno svjetlo je najbolji saveznik za dobre fotografije. Ako imate prostor koji je dovoljno velik i ima dovoljno velike prozore koji propuštaju dnevno svjetlo, iskoristite ga! Tada možete fotografije napraviti i u unutrašnjosti. Ako ne, odlučite se za fotografiranje u prirodi kada je to moguće, jer ćete biti sigurni da će fotografije biti dovoljno svijetle i jasne.
U slučaju da nemate dovoljno prirodnog svjetla i niste u mogućnosti fotografiranje napraviti u prirodi (ili to jednostavno nema smisla), ugođaj možete rekreirati i uz pomoć rasvjete.
2. Fotografirajte uz pomoć mrežne linije za slikanje

Ako već niste, poigrajte se malo u postavkama kamere vašeg mobitela kako biste otkrili koje sve mogućnosti vam vaš pametni telefon nudi. I kad ste već tamo, uključite mrežu iliti gridlines.
Mreža koja će se pojaviti na ekranu pomaže da vam fotografije budu izbalansirane. Koristite linije mreže da izbjegnete neželjene nagibe na fotografijama već da budu ravne; nema više fotografija koje mogu služiti kao zamjena za kosi toranj u Pisi.
Osim ravnoteže, iskoristite tu mrežu i kao pomagalo za praćenje „pravila trećina“. Pravilo trećina kaže da je kompozicija fotografije najbolja kada se horizontalno i vertikalno može rasporediti na trećine. Mreža se sastoji od devet jednakih kvadrata koji vaš ekran dijele na okomite i vodoravne trećine. Iskoristite tu mrežu tako da objekt koji fotografirate smjestite ili na neku od linija mreže ili na sjecište između dvije linije.
3. Uključite fokus
Današnje kamere automatski traže fokus u prednjem dijelu kadra. Ali ponekad to nije moguće pa morate sami namjestiti fokus. Na ekranu jednostavno dodirnite stvar koju želite fokusirati i vaš će telefon to i napraviti.
Sjetite se i da je manje više. Izbjegavajte neuredni dojam na fotografiji i fotografirajte samo ono što želite da zaokupira pažnju osobe koja gleda fotografiju. Znači uklonite viškove iz kadra i neka okolna praznina istakne vaš predmet fotografiranja.
4. Izbjegavajte zoom
Sve piše u naslovu. Zumiranje rezultira zrnatim, mutnim ili pikseliziranim fotografijama koje ne želite predstaviti na web stranici ili društvenim mrežama.
Umjesto toga – približite se. Ako baš ne fotografirate lava u divljini, uvijek je bolje približiti se predmetu kako biste dobili željeni kadar dobre kvalitete. Kada to baš nije moguće, svejedno nemojte koristiti zoom nego okinite fotku izdaleka i zatim izrežite na onaj dio koji vam je zapravo bitan.
5. Razmišljajte o tome gdje će fotografije biti prikazane
Nije isto fotografirati za naslovnu stranicu na webu, za objavu za Facebook ili za Instagram story.
Ako vam treba fotografija prostora za web stranicu (a treba vam), imajte na umu da će pola vertikalnog dijela biti odrezano. Što znači da se trebate što više udaljiti kako biste imali dobru, široku fotografiju s puno praznog prostora koji se kasnije može odrezati.
6. Web dizajneru pošaljite izvorne, neobrađene fotografije
Budući da vjerojatno ne kreirate sami vlastiti web nego ste platili nekog dizajnera ili agenciju da vam to napravi, morate im poslati fotografije koje želite da budu na webu. Ni u kojem slučaju ih nemojte slati putem raznih aplikacija. One će im smanjiti kvalitetu i na kraju će sav vaš trud da napravite što bolje fotografije biti uzaludan.
Isto tako ih nemojte uređivati. Ostavite Instagram filtere za vlastiti profil, a dizajneru pošaljite neobrađene fotografije. Ako bude potrebno odrezati ih, izoštriti ili urediti, vaš dizajner će to napraviti. I napravit će to puno bolje od vas.